Proiectul

Proiectul "Doctorat în economie la standardele Europei cunoașterii" (DoEsEc) a fost demarat în concordanţă cu politicile şi strategiile europene şi naţionale în domeniul învăţământului şi a cercetării, care să contribuie la transformarea Uniunii Europene în cea mai competitivă şi dinamică economie bazată pe cunoaştere capabilă să ofere locuri de muncă şi dezvoltare durabilă.

Strategia Lisabona vizează transformarea UE în cea mai competitivă şi dinamică economie bazată pe cunoaştere capabilă sa ofere locuri de muncă şi dezvoltare durabilă. Pentru realizarea acestui obiectiv devine imperioasă conexiunea sinergică între politicile publice, reconfigurarea culturii corporative şi implicarea modernă şi pro-activă a universităţilor în crearea, diseminarea şi valorificarea cunoaşterii.

În acest context programele doctorale şi postdoctorale, dacă sunt finanţate corespunzător pot crea fundamentele dezvoltării cercetării academice, sporirii intensivităţii academice la nivelul mediului de afaceri, colaborării între instituţiile publice şi private şi pregătirii de absolvenţi înalt calificaţi în sectoarele economiei bazate pe cunoaştere cu ridicat nivel de ocupare.
În noul context naţional şi internaţional, România trebuie să acorde o atenţie adecvată tuturor valorilor de referinţă ale procesului Bologna centrat pe asigurarea calităţii programelor de studii, transparenţă, autonomie decizională, dezvoltare durabilă şi pro-activitate în identificarea şi gestionarea resurselor.